— Aštánga jóga v Českém ráji —

Jmenuji se Zuzana Žoldošová. Jsem mezinárodně certifikovanou lektorkou aštánga jógy v systému Yoga Alliance Gregorem Maehlem a Monicou Gauchi.  K józe jsem se poprvé dostala v roce 2008 a někdy v roce 2012 jsem omylem podstoupila vedenou lekci aštángy, po jejímž absolvování jsem prohlásila, že toto už nikdy více. Nikdy neříkej nikdy. Než jsem se přestěhovala a vdala zpět do rodného Českého ráje, naplnilo se příslovečné odříkaného chleba největší krajíc. Od aštángy jsem se snažila odejít, ale už se to nepodařilo.

V roce 2015 jsem se po devíti letech v Asii přestěhovala zpět a začala pátrat, kde se v blízkosti praktikuje aštánga jóga mysore stylem. Vzhledem k charakteru domácí praxe aštánga jógy je pro mně důležitá komunita stejně postižených jedinců, se kterými se navzájem inspirujeme, učíme se jeden od druhého.

Aštánga jóga tou dobou ještě mimo Prahu příliš známá nebyla a i v Praze teprve vznikaly první shaly tohoto zaměření. První pokusy naučit lidi polovinu první série a přivézt do Turnova učitele, kteří jsou sami praktikanty, učinila Lucka Vlčková, které vděčím za své učitelské začátky v Turnově a seznámení s Láďou Pokorným, mým současným Českým učitelem.

Cesta od vlastní jógové praxe k jejímu předávání dál přišla postupně, především díky žádostem zvenčí a mojí silné vnitřní potřebě učit se stále něco nového. V roce 2019 jsem se seznámila s Gregorem Maehlem, mým hlavním učitelem jógové filozofie, a od té doby už nebylo pochyb, že nemůžu neučit. Od individuálních lekcí pro kamarády horolezce v Lomnici nad Popelkou, kde s manželem a dětmi žijeme v nedaleké vesničce, se i přes dobu covidovou postupně zvětšila ona komunita, takže z jógy Zuzky Žoldošové pomalu opravdu vzniká Aštánga Český ráj.

Od roku 2022 spolu s Tomášem Žákem vytváříme Pratjáhára shalu v Turnově - krásný komorní prostor. 

V lednu 2024 jsme otevřeli vlastní shalu v Lomnici nad Popelkou. Poslední odstavec už píšu v množném čísle, protože Aštánga Český Ráj má od roku 2023 oficiálně nového asistenta, Kamila Drbohlava. Letos se k němu navíc přidávají v Lomnici nad Popelkou i Jana Pfeiferová a Naďa Krejčiříková. Všichni vloni dokončili kurz asistencí první série a letos se věnují studiu asistencí ve druhé sérii. Kdo další nám pomůže psát aštángové dějiny v Českém ráji?

FAKTA - Zuzka

Mým prvním aštángovým učitelem byl Gerald Browne od roku 2012

V roce 2013 jsem byla na workshopu Kino MacGregor, kde jsem poprvé viděla Maha Bandhu, první pozici z druhé série a první pozici ze třetí série

V roce 2016 a 2018 se mi narodili moji velcí učitelé František a Václav

V roce 2019 jsem se se známila s Gregorem Maehlem na workshopu v Praze

V roce 2019 jsem se seznámila s Láďou Pokorným

V roce 2020 jsem začala studovat mantry s Monicou Gauchi

V roce 2020 jsem absolvovala  Kurz asistencí v ásanách 1. série Láďi Pokorného

V roce 2021 jsem absolvovala Kurz 2. série aštángy s Jen René (online)

Od roku 2019 do dneška jsem absolvovala všechny kurzy, které Gregor s Monicou nabízí. I přes to, že jsou minimálně polovinu roku na druhé straně zeměkoule, se s nimi snažím minimálně jednou za rok potkat naživo.

V roce 2021 jsem dokončila 200 hodinový Teacher Training Gregora Maehleho a Monicy Gauchi

Momentálně dokončuji kurz fúze 1. a 2. série s Láďou Pokorným

Momentálně také studuji navazujících 300 hodin Teacher Trainingu s Gregorem Maehlem a Monicou Gauchi, tzn. absolvovala jsem "advanced training" všech Gregorových a Moničiných programů, které můžu předávat dál.

FAKTA - Kamil

Kamil právě dokončuje fúzi 1. a 2. série s Láďou Pokorným. Je na začátku své jógové cesty coby učitel, ale jeho vlastní praxe zejména pránájámy je velmi pokročilá. Jsem moc ráda, že se naše cesty potkaly a že si Kamil postupně hledá vlastní jógovou cestu.



Jóga je pro mně spousta věcí které začínají nádechem a končí výdechem. Moc ráda ji takto i předávám dál a zatím se povětšinou daří. Občas se stane, že tvrdošíjně zadržujeme dech a tlačíme věci tam, kde být nemají. Nebo je zase nesmyslně brzdíme a pak nás zase semele proud každodenního dění. V takových chvílích je dobré vzpomenout si na dech. Nádech. Výdech. Zopakovat. V čem že jsme to měli na věci jiný názor? Nádech. Výdech. A tak pořád dokola ♡ 

Naše tělo je jako počítač. Své návyky si ukládá na třech různých úrovních, které navzájem fungují jako záložní systém. Pokud se chceme v naší praxi někam posunout, je nejrychlejší cestou odstranit překážky (granthi) zároveň na všech třech úrovních, jinak se nám nahrají ze záložních systémů zpět. Těmito třemi úrovněmi jsou dech, mysl a tělo.

— ásana, pránájáma (mantry), meditace —


— Račte vstoupit —

Aštánga jóga má pevně dané sestavy (série - series), které se skládají z pozic ve stoje, pozic v sedě a závěrečných obrácených pozic. Pozice (ásany) se žáci učí postupně a každému je postupně modifikována sestava na míru, s ohledem na jeho zdravotní stav, předešlou jógovou zkušenost, věk, četnost jógové praxe, atd. V průběhu hodin učitel žáky obchází a poskytuje jim v pozicích asistenci a dopomoci (adjustmenty). Pokud se k tomu přidá vlastní pravidelné opakování, dá se tímto způsobem vybudovat samostatná praxe, ve které si nebudete ubližovat, ale budete se chtít na podložku vracet čím dál častěji a trávit tam více času.
Samotné pozice nejsou nikterak fyzicky náročnější než v jiných stylech jógy. Ani přechody mezi nim (vinyasy) nemusí být tolik fyzicky náročné pro někoho, kdo praktikuje pravidelně a již si osvojil propojení dechu a pohybu. Zpočátku budete cvičit třeba jen 15 minut, ale během jednoho roku se můžete dostat třeba k více než hodinové sestavě.

Lekce stylu Mysore nejsou klasické vedené lekce, ale tím více odpovídají vašim potřebám. Začátečníci mají často pocit, že tyto lekce nejsou pro ně, připadají si hloupě, že si nic nepamatují a že se lektor věnuje pouze jim. Když se rozhlédnou okolo sebe, vidí ostatní, kteří přesně vědí, co dělat a všechno si pamatují. Každý jsme byli jednou začátečníky, i ti "ostatní", na které se díváte. S postupující praxí se pozornost obrátí více dovnitř a hlava se vám sama vypne. Už nekoukáte kolem sebe. Pokročilejší praktikanti jsou vždycky velmi rádi, když mezi nás přijde nováček a ochotně poradí a pomůžou, když nebudete vědět jak dál. Nebo prostě zůstanete stát a počkáte, až k vám přijdu. Nevadí, že tam budu pořád. Všichni jsme takto začínali. Jsme rádi, že přišel další člověk, který bude sdílet naše nadšení pro tuto praxi.


Aštanga jóga není vhodná v těhotenství a v prvních 3 měsících po porodu. Jinak ji může praktikovat úplně každý, bez ohledu na to, jak to vypadá navenek. Podstatné je, co se děje uvnitř.

Od jisté doby o sobě mluvím jako o praktikantovi jógy. Nezměnil to žádný papír, na kterém je napsáno instruktor jógy ani žádný drahý kurz, který jsem absolvovala. Změnilo to až uvědomění, že každodenní jógová praxe je v mém životě nezbytností, ačkoliv jsem se ji mnohokrát snažila vědomě opustit nebo alespoň zastrčit hodně hluboko do pozadí. Protože děti, rodina, práce, dovolená, atd. Slovy Marka Ebena: "Jsou dny, kdy vypadám skvěle" a také se tak cítím. To jsou ty dny, kdy má jógová praxe vypadá jako ta z různých letáčků a fotek, které mají za cíl přilákat nové nadšence, kterým je v současnosti v mnoha studiích slibováno, že když si zaplatí, dozajista z nich bude během půl roku minimálně lidský preclík a osvícení se dostaví maximálně do dvou let. Tato praxe živí ego, ale také nám dává možnost trochu nakouknout na hranici našich fyzických možností a naplňuje nás pozitivními zážitky, ze kterých pak čerpáme v době, kdy se necítíme úplně dobře. Znáte to, ráno se probudíte, bolí vás všechno, před sebou spousta stresujících věcí, které se musí dodělat ten den, v hlavě milion myšlenek, které nejdou utišit, takže pozdravy slunce prosvištíte tak, že ani nevíte, že jste je dělali...Nebo dny bez energie, kdy to poslední, po čem toužíte je už jenom rozbalit podložku a natož si na ni stoupnout. Nebo jste prostě nemocní a tělo je tak těžké. Toto jsou pro mě okamžiky, kdy se dotýkám podstaty sama sebe, když překonám lenost, začnu si třeba broukat nějakou mantru nebo si otevřu knížku o józe, sednu si se zkříženýma nohama, jen tak se protáhnu a pak se dostaví takový zvláštní pocit krásy přítomného okamžiku. To nevadí, že jsem dnes měla jen 10 minut, o to více času zbylo na tu pravou jógu, která se odehrává mimo podložku. Kolik času každý den strávíte zvědomováním jógových zásad? A proč si některé věci nejste schopni odpustit a pořád se dokola bičujete, že jste to či ono mohli udělat lépe, protože asi nejste dost dobří? Toto byl bod zlomu, kdy jsem o sobě začala mluvit jako o praktikantovi jógy. Nejsem dokonalá, jen se snažím v každý moment jednat jak nejlépe to v tu chvíli umím. Opravdově.