Kurz Jarní očista pránájámou - pránájáma Modul I. 4.4.-9.5.2024

16.03.2024

Máte jarní únavu, těžké tělo a nebo jenom chuť trochu se po zimě rozdýchat? Potřebujete se lépe soustředit nebo naopak vypnout hlavu, aby se snáze dostavil stav meditace? Zajímají vás dechové techniky a jejich bezpečné provádění? Vaše pránájámová praxe uvázla na mrtvém bodě? Nejste dost fit na to, abyste cvičili? Právě jste našli jógu pro vás.

Objednávám kurz Jarní očista pránájámou

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.


Kdy: 4.4. - 9.5. 2024

Kde: Shalala, Lomnice nad Popelkou

Cena: 1500 Kč  (UN 1000kč)

Čas: 20:00-21:00, čtvrtek - teorie / praktická část v kterékoliv lekci mysore stylem


TEORETICKÁ ČÁST

Teoretická příprava a demonstrace technik. Otázky a odpovědi. Rozbor vlastních praxí a doporučení. Kurz může sloužit take jako úvod do názvosloví z oblasti pránájámy pro všechny, kteří se chystají na Workshop pránájámy. Po celou dobu kurzu budeme sdílet podpůrnou skupinu na whatsappu.

Okruhy a techniky: Kapálabhátí, základní formát pránájámové praxe – kdy a jak pránájámu praktikovat, v jaké pozici sedět? Dechové vlny, Udždžájí, Osvobození dechového vzorce, Nauli, Nádí šuddhi, Mantra, vizualizace, poměr 1:1, 1:2

Datumy: 4., 11., 18., 25.4.

               2. a 9.5.


PRAKTICKÁ ČÁST

Ranní praxe v rámci mysore programu

příchod dle potřeby, délka praxe cca 20-30 minut

Individuální praxe ve skupině za přítomnosti učitele, okamžitá zpětná vazba ohledně správnosti provádění technik a individualizace praxe.



Pokud jste těhotná nebo plánujete těhotenství nebo máte neléčený vysoký tlak, není pro vás tento kurz vhodný.



Pránájáma je složenina dvou slov: prána - dech (životní síla) a ajáma – prodloužení. V praxi nejde o pouhé prodloužení dechu, ale o jeho kontrolu a kultivaci proudění a směru životní energie v těle a dokonce přeprogramování podvědomí, díky němuž můžeme, když pomineme možnost smazání karmy s minulých inkarnací, dosáhnout duchovní svobody. Jedná se o velmi důležitou součást jógy, soubor dechových cvičení, která se po staletí předávají osobní formou z učitele na žáka a která slouží k očistě, omlazení, zlepšení soustředění a léčbě ducha i těla. Zkušený učitel působí v roli mentora a postupně každého studenta individuálně učí jednotlivá cvičeních s ohledem na jeho fyzickou kondici, tělesnou konstituci, zdravotní stav, atd. V pránájámě není jeden přístup, který by se dal hromadně představit skupině, ale pro každého existuje forma, kterou se může naučit a praktikovat bezpečně. Na hromadných lekcích lze vysvětlit pouze teorii, ale pokud by vám někdo počítal délku nádechu, výdechu a zádrží dechu, mohlo by to pro vás být už po pár opakováních velmi nebezpečné. Ne každý může praktikovat všechny pránájámy, ale nějakou formu pránájámy může praktikovat úplně každý. Pránájáma není všelék, ale vznikají nové a nové studie o pránájámě jako podpůrné léčbě pro mnohá onemocnění.

S pránájámovou praxí je dobré začít na jaře nebo na podzim, v době, kdy jsme pokud možno zdraví. Čekat až onemocním a pak se teprve snažit začít s pránájámou je pozdě, hlavně z hlediska nemocí psychického původu. Ideální čas pro pránájámovou praxi je brzy ráno, když se potřebujeme nabít energií pro zbytek dne. Večer lze praktikovat zklidňující pránájámy, které nám pomohou zbavit organismus stresu z předešlého dne, vyrovnají aktivitu mozkových hemisfér a umožní nám tím celkově se zklidnit, což je před spaním ideální. Pránájámové techniky se tedy základně dělí na rychlé a pomalé. Dech je při nich rovnoměrý, plynulý a k nádechu se většinou používá nos, protože pusa je brána jako záložní zařízení. Důležitá je také vzpřímená pozice těla, především podpora přirozeného esíčkovitého zakřivení páteře. Tělo nesmí být v křeči. Než se však začneme soustředit na nádech, je třeba zvládnout výdech a plný jógový dech. Pokud máte pránájámu z definice spojenou se zádržemi dechu, tak si to sice pamatujete správně, ale jedná se o velmi pokročilou techniku. Můj učitel říká, že pokud nejsme ukotveni v dlouhém nádechu a výdechu (rozuměj 30 vteřin nádech, 30 vteřin výdech), je nesmysl pokoušet se o zádrže dechu (odborně kumbhaky).

Pránájámická cvičení se praktikují se zavřenýma očima, s měkkým pohledem směrem mezi obočí, ke třetímu oku. Je také zcela přirozené, že se vám může začít točit hlava nebo vám dojde dech. V takovém případě s cvičením ihned přestaňte, začněte dýchat přirozeně, uvolněte se a klidně si i lehněte do šavásany, dokud se opět nebudete cítit normálně. Totéž platí o jakékoliv únavě nebo bolesti hlavy nebo těla. Každé sezení pránájámy je dobré zakončit odpočinkem v leže (šavásana) nebo krátkou meditací.

Pránájámu studuji pod vedením Gregora Maehleho od roku 2019 a od té doby mi konečně začala dávat smysl. Ačkoliv jsem se s dechovými cvičeními dostala do kontaktu již v roce 1997 v meditačním centru v Lažánkách u Brna, jsou pro mě dodnes největší jógovou výzvou. Prošla jsem formálním tréninkem klasickýho zpěvu, zdálo by se, že mi práce s dechem není cizí, ale přesto jsem dlouho nevěděla, jak k dechovým technikám přistoupit, aby doopravdy fungovaly. V józe platí, že bychom měli vždy kultivovat protiklady, tedy pokud je pro mě pránájáma nejtěžší disciplínou, je to právě ta disciplína, kterou potřebuji. V současné době cítím velkou touhu předat dál učení, které mě samotné změnilo život.

Cvičení ásan není podmínkou pro absolvování kurzu, ale pokud máte formální jógovou praxi, může se stát, že budete postupovat rychleji.